TS: Slovenské firmy na križovatke.  

Naskočia na vlnu AI revolúcie?

Čítať viac ›

Infografika: Doby splatnosti, omeškanie, riziká

Na základe údajov z prieskumu European Pyment Report 2024 sme vytvorili zaujímajú infografiku. Nájdete v nej analýzu situácie na Slovensku a porovnanie s európskym priemerom a vybranými krajinami.

Zhrnutie: 

Podniky na Slovensku sa v roku 2024 aj naďalej stretávajú s výzvami v oblasti finančnej disciplíny, najmä v B2C a B2G segmente. V oblasti lehôt splatnosti a omeškania korešpondujeme s európskym priemerom. Avšak naďalej výrazne viacej vnímame riziko nárastu neskorých platieb v porovnani s priemerom sledovaných krajín.

Toto môže poukazovať na potrebu zavádzania prísnejších opatrení na zlepšenie likvidity, lepšiu správu pohľadávok a posilnenie prevencie omeškaných platieb (napr. zefektívnenie preverovania bonity zákazníkov, včasné notifikácie).

 

Doby splatnosti:

Slovenské podniky majú v priemere porovnateľné doby splatnosti faktúr s európskym priemerom. Doba omeškania je mierne nižšia.

Najlepšia platobná disciplína je celkovo v segmente B2C. 10 dňové omeškanie na Slovensku vs. celoeurópsky priemer 11 dní.

Najvyššie omeškanie u nás (14 dní),  aj z celoeurópskeho pohľadu (16 dní), je vo verejnom a štátnom sektore.

V B2B patria slovenské firmy k najdisciplinovanejším. Spomedzi všetkých sledovaných európskych krajín sme na druhej priečke s omeškaním 13 dní. Lepšie je už len Slovinsko s 10 dňami. Najväčšie omeškanie, 18 dní, udávajú firmy v Anglicku, Poľsku, Dánsku, Fínsku a Španielsku.

Anglicko si drží prvenstvo aj v B2G sektore, kde je jedinou krajinou s omeškaním nad 20 dní, a to 25 dní. Za ním je Bulharsko (20 dní) a Grécko (19 dní). Slovensko sa s 15 dňami, pohybuje v oblasti celoeurópskeho priemeru, spolu s Českom a Portugalskom. V tom segmente je na tom najlepšie Chorvátsko (9 dní) a Maďarsko (11 dní).

V B2C sú na tom najlepšie Srbi (6 dní) a najhoršie Gréci (17 dní).

 

Vysoké vnímanie rizika:

  • Slovenské podniky majú výrazne vyššie obavy z nárastu neskorých platieb zo strany klientov/zákazníkov v porovnaní s európskym priemerom. Tvrdí tak až 65 % slovenských firiem. Medziročne ide o na Slovensku o nárast rizika. Z celoeurópskeho pohľadu sa toto riziko udržuje posledné tri roky zhruba na rovnakej úrovni 58 % - 59 %). S ohľadom na to, že omeškanie na Slovensku je skôr lepšie, môže to znamenať, že slovenské firmy sú oveľa opatrnejšie a očakávajú väčšie problémy s platobnou disciplínou svojich odberateľov. Najväčšie takéto riziko vnímajú podniky v Čechách (75 %). Najmenšie riziko nárastu omeškaných platieb je vnímané v Belgicku. Tvrdí tak 47 % firiem.
  • Problémy s oneskorenými platbami udáva tretina spoločností.
  • Straty z nedobytných pohľadávok od roku 2020 permanentne klesajú. Tempo poklesu je veľmi podobné naprieč celou Európou. Posledné tri roky sa výrazne spomalilo. Na Slovensku udáva aktuálne 14 % firiem straty z nedobytných pohľadávok vs. európsky priemer 12 %.

 

Analýza platobnej disciplíny podnikov na Slovensku v porovnaní s európskymi spoločnosťami. EPR 2024